Na co zwrócić uwagę Plan treningowy - istotne aspekty

sport
Napisał: Materiały prasowe
Źródło: Sport-shop.pl
Każdy, kto kiedykolwiek trenował kulturystykę wie, że dobry plan treningowy to absolutna podstawa. Zidentyfikowanie celów treningu, krótko i długoterminowych oraz dobór odpowiednich ćwiczeń, ich konfiguracji i intensywności pozwala na zoptymalizowanie efektów treningu ,a także umożliwia ocenę postępów.

Tak jak w większości dyscyplin sportowych, także w kulturystyce, trening powinien być podzielony na etapy, w ramach których realizowane będą określone cele, np. budowanie masy mięśniowej czy zwiększanie siły. Zdefiniowanie celów kształtuje specyfikację treningu, czyli dobór środków dzięki którym chcemy je osiągnąć. Na przywołaną konfigurację składają się takie elementy jak:

- ilość sesji treningowych w w tygodniu,

- kolejność w jakiej mają być realizowane ćwiczenia,

Sprawdź też

Ćwiczenia dla kondycji - piłkarzyki, hulajnogi, rowerki stacjonarne, rolki itp.

Napisał: Sport-shop.pl
Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna jest bardzo istotna dla zdrowia. Jeśli każdego dnia spędzamy po kilka godzin w pozie siedzącej wprost zalecane jest, aby kilka minut poświęcić na niewielkie ćwiczenia. Dłuższy brak ruchu bowiem może nam zaszkodzić, dobrze jest więc zdecydować się na jakąś dyscyplinę sportową.


- zastosowane obciążenie,

- liczba serii wykonywanych w czasie pojedynczego ćwiczenia,

- liczba powtórzeń składających się na pojedynczą serię,

- długość przerw pomiędzy kolejnymi seriami i ćwiczeniami.

siłownia
Napisał: iStock.com
Źródło: iStock.com
Prawidłowe rozplanowanie treningu oraz jego ciągła realizacja są bardzo ważnymi segmentami, ponieważ umożliwiają równomierny rozkład obciążenia treningowego na wszystkie grupy mięśni oraz zapobiegają przemęczeniu pojedynczego zespołu mięśni. Tak samo ważnym czynnikiem jest dostosowanie treningu do możliwości własnego organizmu. Nie każdy organizm reaguje identycznie na bodźce treningowe, co powoduje różnice w wypracowanych efektach, a może także powodować przemęczenie, a nawet kontuzje.

Zaprojektowanie optymalnego planu treningowego wcale nie jest łatwe, zwłaszcza w przypadku początkującego. W tej sytuacji, możemy skorzystać z pomocy trenera lub zlecić rozpisanie planu firmie, która odpłatnie tworzy plany treningowe. Sprawi to, że nasz trening będzie prawidłowo rozplanowany a nam nie pozostanie nic innego jak zabrać się za jego wykonywanie.
12-03-30 11:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.